معرفی روستا

۵
(۸)

قالهَر، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلیجان در استان مرکزی ایران است. روستا در جنوب شرقی دلیجان جای گرفته و تا پایان دهه پنجاه شمسی جزء بخش قمصر کاشان بود. قالهر را به نام‌های قالَر، قُلهَر و قالاهَر هم می‌شناسند.

ارتفاع روستا از سطح دریا ۲۳۳۰ متر می‌باشد و همین امر از قالهر روستایی بسیار خوش آب و هوا در فصل تابستان ساخته است. این روستای زیبا در دامنه جنوبی کوه اَردِهال، بلندترین قله استان مرکزی نیز قرار گرفته است.

قالهر از لحاظ جغرافیای سیاسی، جزو دهستان هستیجان قرار می‌گیرد.

جمعیت روستا در سال ۱۳۸۵، ۸۹۴ نفر (۲۹۰ خانوار) برآورد شده‌است؛ و در سال ۱۳۹۰ به ۷۴۰ نفر (۲۵۰ خانوار) تقلیل یافته اما همچنان روستای قالهر، به عنوان پرجمعیت‌ترین روستای دهستان هستیجان، بر اساس سر شماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ هم اکنون ۶۱۸ نفر (۲۲۹ خانوار) ساکن دارد[۱]

پیشینه تاریخی قالهر به بیش از هزار سال می‌رسد و سند غیر قابل انکار آن سنگ نگاره‌های یافت شده در اطراف روستا است که قدمت آنها را بین ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ سال تخمین زده‌اند.

کشاورزی و دامداری در قالهر به شیوه سنتی و با آب قناتی که از دل قله اردهال سرچشمه می‌گیرد انجام می‌شود. این آب زلال و این خاک حاصلخیز، سرشت پاک مردمان قالهر را شکل داده است.

قالهر

عکس: حمیدرضا زاهدی

لطفا امتیاز دهید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *