دامداری در قالهر

۵
(۳)

دامداری در قالهر همچنان به شیوه سنتی و نیمه سنتی اداره می‌شود و چوپانان سرسخت قالهر در فصل بهار و تابستان هر روز و هر شب گله‌های گوسفند و بز خود را در مراتع روستا به چرا می‌برند. بیشتر جمعیت گله را گوسفندان و بقیه را بزها تشکیل می‌دهند که با همراهی خری راهدان و سگانی درنده، تحت فرماندهی چوپان روزگار می‌گذرانند. دام‌ها را هر روز هنگام غروب آفتاب می‌دوشند و از شیر آنها ماست، پنیر، کشک و دوغ تهیه می‌کنند. از همین دام‌ها نیز هر هفته برای تامین گوشت اهالی یک یا دو عدد را به تیغ قصاب روستا می‌سپارند.

در فصل زمستان که چرا ممکن نیست، معمولا با علوفه خشک و کاه ذخیره شده از فصل تابستان دام‌ها را تغذیه دستی می‌کنند. پشم چینی گوسفندان هم در روستا بصورت سنتی و با یک قیچی مخصوص که به آن دوکارد گویند انجام می‌شود.

چوپانان قالهر اگرچه سواد علمی درخشانی ندارند اما سواد زندگی کردن در طبیعت را بخوبی آموخته‌اند که می‌توان ساعت‌ها در مکتبشان نشست و درس‌ها آموخت.

لطفا امتیاز دهید

نظرات

 • سلام لطفا عکسهایی از مطالبی که مینویسید پیوست فرمایید.همچنین از کوچه ها،جوی ها خونه ها و همه جاهایی که بدرد گردشگر برای تصمیم جهت سفر به روستا میخوره عکس تهیه فرمایید.با سپاس

  • با سلام و احترام
   حتما انجام خواهد شد.
   ممنون از پیشنهادات ارزشمند جنابعالی.
   پاینده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *