جاذبه‌های تفریحی-گردشگری قالهر

۵
(۷)

بدون شک اولین و مهمترین جاذبه روستای قالهر، آب‌وهوای لطیف و شب‌های دل‌انگیز آن در چله تابستان است. تنها جرعه‌ای از آب کَهریز و به اندازه یک قدم در خلوت شب‌های مهتابی روستا برای عاشق شدن کافیست. دشت قالهر شاید آن قطعه بهشت گمشده‌ای باشد که هر انسانی رویای آن را به خواب خویش دیده است. می‌توان ساعت‌ها در آن قدم زد، لذت برد و هرگز خسته نشد.

با قدم گذاشتن به خاک قالهر خود را در تمدنی چند هزار ساله خواهید یافت که سنگ نوشته‌های متعلق به هزاره هفتم پیش از میلاد گواه بر تاریخ پرفراز و نشیب این روستا است. سنگ‌نگاره‌های قالهر آنچنان تامل برانگیزند که با دیدنشان در یک لحظه پیوندی میان خود و تاریخ خواهید یافت، پیوندی که احساس آن در وصف نمی‌گنجد.

قالهر خود را در دامان امن کوه اِردِهال پرورانده است. نمای این قله باشکوه از داخل روستا آنچنان محصور کننده است که تمام اهالی بهترین خاطراتشان را در قاب تصویری از اردهال ضبط کرده‌اند. اردهال در زبان پهلوی به معنای کوه مقدس می‌باشد. قلّه‌ای بس زیبا به ارتفاع تقریبی ۳۵۰۰ متر از سطح دریا، چون نگینی در حاشیه کویر مرنجاب می‌درخشد.

قنات قالهر که به آن نام کَهریز می‌دهند بیش از ۵۰۰ سال پیش در شمال روستا و در دل کوه اردهال حفر شده است و آبی بسیار خنک، زلال و گوارایی برای حیات روستا تامین می‌کند. این آب از میان روستا و کوچه‌ها عبور کرده و خود را به دامان سرسبز دشت می‌رساند. شاید نظام سنتی تقسیم آب را هم بتوان از دیگر جاذبه‌های تاریخی روستا برشمرد که همچنان در بین کشاورزان روستا مرسوم و معمول است.

جاذبه‌ای دیگر که ریشه در باور و اعتقادات مذهبی اهالی روستا دارد، نخل‌های چوبی روستا هستند که هرساله در مراسم‌های مذهبی تاسوعا – عاشورا و همچنین ۲۱ رمضان، به آنها جامه‌ای مشکی پوشانده و دور روستا میچرخانند.

در نهایت زیباترین جاذبه روستا؛ مردمانی ساده، خوش چهره و مهمان نوازی هستند که در مأوای روستا به آرامش رسیده‌اند.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *